Haber

Borrell, AP bağlantılı yolsuzluk soruşturmasını Katar Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Katarlı mevkidaşı ile Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri aleyhindeki iddiaları görüştüklerini belirterek, “Devam eden soruşturmaların tam bir açıklık getirmesi konusunda anlaştık. .” terimini kullandı.

Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile Ürdün’de bir görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu.

Borrell, “İkili konuları ve bölgesel zorlukların yanı sıra Avrupa Parlamentosu’nun belirli üyeleri ve personeline yönelik iddialar da dahil olmak üzere diğer konuları tartıştık. Devam eden soruşturmaların tam netlik sağlaması gerektiği konusunda anlaştık.” değerlendirmesini yaptı.

AP temas soruşturması

Belçika makamları tarafından yürütülen yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında birçok noktada arama yapıldı, 1.5 milyon euro nakit ele geçirildi ve 4 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında AP başkan yardımcılığı görevine son verilen Yunan Milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin ortağı ve AP yardımcısı Francesco Giorgi ve hukukun üstünlüğü konularında çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca yer alıyor. . beyan edildi.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları iddia edildi. Konuyla ilgili çıkan haberlerde adı geçen Katar iddiaları yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu