Ekonomi

Çin, otomobil ihracatında dünyada birinci sırada

Çin’in otomobil ihracatında dünyada birinci sırada yer aldığı ve yeni güçlü araçların bu tarafta kritik rol oynadığı bildirildi.

Çin Gümrük Genel İdaresi tarafından dün açıklanan yılın ilk yedi aylık dış ticaret bilgilerine göre, mekanik ve elektrikli eşyanın toplam ihracat içindeki payı yüzde 58,1’e yükselirken, özellikle 2019’da sorunsuz bir performans sergilendi. otomobil ihracatında

Yılbaşından bu yana otomobil ihracatında göz dolduran gelişmeler yaşanıyor. ilk çeyrekte ihracat Hacim olarak Japonya’yı geride bırakan Çin, yılın ilk yarısında yeniden Japonya’yı geçerek dünyada birinci sıraya yükseldi. Çin artık dünyanın en büyük otomobil üreticisi, tüketicisi ve ihracatçısı.

Verilere göre yılın ilk yedi ayında ülkenin otomobil ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 74,1 artarak 2 milyon 778 bin adet oldu.

Bununla birlikte, güçlü yeni araç endüstrisi, Çin’in ekonomik dönüşümünde ve yükselişinde değerli bir rol oynamaktadır.

Yılın ilk yarısında yeni güçlü araç üretim hacmi yüzde 35 artarken, yeni güçlü araç ihracatı bir öncekinin 2,6 katı artarak tüm otomobil ihracatının yüzde 25’ini oluşturdu. İhraç edilen yeni motorlu taşıtlar, daha ileri ve akıllı teknolojilere dayalıdır ve daha çevreci hale getirilmiştir.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu