Haber

Miçotakis: Türkiye sınırının tamamına duvar örülecek

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın Türkiye sınırındaki Evros (Eric) bölgesini ziyaret etti. Çelik sınır duvarının Türkiye’nin ucuna uzatılması için Avrupa Birliği’ne (AB) ‘mali destek’ çağrısında bulunan Miçotakis, “AB’nin bu tıbbi projelere kaynak ayırması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Sınır güvenliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Yunanistan Başbakanı, Türkiye ile birlikte kara ucunun tamamına duvar örülmesi sözünü verdi.

‘AB DESTEĞİ OLMADAN BİLE DUVARI UZATACAĞIZ’

Komşu Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılması planlanan seçim öncesi kampanyalarına devam eden Mitsotakis, çelik sınırının uzatılması için iddia edilen maliyetin 100 milyon avro olduğunu söyledi. Yunanistan Başbakanı, AB takviyesi olmasa bile duvarın uzatılacağını belirtti.

Ocak ayında AB fonlarıyla ilgili bir açıklama yapan AB’nin İçişlerinden Sorumlu Komiseri Ylva Johansson, “Duvarlara, çitlere para harcasaydık başka şeylere para kalmazdı” dedi.

‘BELİRLEYİCİ BİR GÜÇ OLACAK’

Muhalefetteki SYRIZA’yı projeyi engellemekle suçlayan Miçotakis, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Yunanistan’da bu projeye karşı mücadele eden siyasi güçlerin olmasından üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Mevcut duvar ve söz verdiğimiz duvarlar kaçak göçe karşı etkili bir caydırıcı olacaktır. İnşa ettiğimiz duvar, geçen yıl kara sınırımızdan 250.000’den fazla geçişin önlenmesine yardımcı oldu.”

Kathimeri’ye göre Yunan hükümeti 37,5 kilometre uzunluğundaki çelik duvarı 12 ayda 35 kilometre uzatmayı planlıyor. Hükümet yetkilileri, 2026 yılına kadar 100 kilometre daha ekleneceğini bildiriyor. (DIŞ HABER)

haberdernekpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu